Migdałowa oliwka do kąpieli dla niemowląt, dzieci i dorosłych

Każdy kto lubi długie, relaksujące kąpiele zmaga się najczęściej z przesuszeniem skóry, zaraz po wyjściu z wody, jak i przez kilka następnych dni. Oczywiście na rynku jest wiele preparatów, które wlewa się do wody w wannie w celu zmiękczenia skóry, ochrony przed przesuszeniem, czy też wpływające na walory estetyczne samej cieczy. Chyba nie muszę wspominać o tym, że bardzo często są one naładowane chemią po brzegi, co odbija się w szczególności na skórze wrażliwej. Są również preparaty przeznaczone głównie dla niemowląt i dzieci, które w swoim składzie opierają się przede wszystkim na parafinie płynnej, które osiągają niebotyczne ceny w porównaniu do lichego i taniego składu (nie wspominając już o petrochemiczynym pochodzeniu parafiny i negatywnym działaniu).

W odpowiedzi na to co proponuje Nam rynek, przedstawiam naturalny  i prosty przepis na olejek do kąpieli. W skład wchodzą oleje silnie natłuszczające skórę, które jednocześnie będą delikatne dla skóry dziecka. Dodatkowym atutem oliwki do kąpieli jest obecność maceratu z nagietka (przepis tutaj), który działa przeciwzapalnie na skórę, zmniejszając wszystkie zaczerwienienia i podrażnienia. Niestety same oleje to za mało, żeby skóra po kąpieli była odpowiednio nawilżona. W tym celu jest użyty emulgator, który jest czymś w rodzaju „promotora wchłaniania”, czyli dzięki niemu oliwka rozprowadzi się równomiernie w wodzie (a nie tylko na jej powierzchni w postaci olejowych plam), i będzie przenikać w głąb skóry, jednocześnie zapobiegając transdermalnej utracie wody. Oliwka do kąpieli jest również wzbogacona o naturalną witaminę E, która jest dodana głównie w celu wydłużenia trwałości olei. Jeśli chodzi o kompozycję zapachową, to wszystko zależy od gustu i efektu jaki chcemy uzyskać. Jeżeli kąpiel ma być relaksująca to najlepiej użyć olejku z lawendy, geranium, róży, czy olejku neroli. Z drugiej strony, jeśli kąpiel ma pobudzać, dobrze sprawdzą się olejki cytrusowe, tj. z pomarańczy, cytryny, limonki, czy litsea cubeba oraz z mięty pieprzowej.

Przedstawiony olejek do kąpieli jest idealny do stosowania u dzieci, jak i u dorosłych. W recepturze zawarte są olejki eteryczne, ale jeśli oliwka ma być stosowana do kąpieli niemowląt ze skórą atopową, lepiej z nich zrezygnować. W przypadku dzieci bez alergii olejki eteryczne można zastosować, ale w stężeniu o połowę mniejszym niż w przepisie.  Nie wszystkie olejki eteryczne mogą być u dzieci stosowane, ale za bezpieczne uważa się olejek lawendowy, mandarynkowy czy z rumianu rzymskiego. Możecie użyć pojedynczego olejku, albo mieszać je ze sobą, ale pamiętajcie, żeby nie przekroczyć ilości 0,5 g na 100 g olejku.

Przepis

Ilość: 100,0 g (ok 110 ml)           Czas przygotowania: 2 min           Trudność: Bardzo łatwe

Przygotuj: Wagę z dokładnością do 0,1 g, szklaną butelkę z ciemnego szkła na 120-150 ml.

 • Olej ze słodkich migdałów     40,0 g
 • Olej z pestek moreli     23,0 g
 • Macerat nagietkowy     23,0 g
 • SLP     12,0 g
 • Witamina E     1,0 g
 • Wybrany olejek eteryczny     1,0 g (0,5 g w przypadku olejku dla dzieci)

Wytaruj butelkę na wadzę i po kolei dodawaj składniki, zamknij ją, wstrząśnij i gotowe.

oliwka do kąpieli 1

Pamiętaj, że jeżeli oliwka ma być przygotowywana dla niemowlaka lub dla osoby ze skórą atopową, lepiej zrezygnować z olejków eterycznych. Jeśli przygotowujemy oliwkę do kąpieli dla dziecka możemy również dodać olejek eteryczny (np. olejek lawendowy, majerankowy czy z rumianu rzymskiego), ale w stężeniu niższym o połowę.

Dodany emulgator (SLP) nie rozpuszcza się w mieszaninie olei, ale jedynie się w niej zawiesza, przez co po kilku godzinach stania, na dnie butelki może się gromadzić osad, który jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Trzeba jedynie pamiętać, żeby przed każdym użyciem wstrząsnąć butelką, tak aby uzyskać nieprzejrzystą zawiesinę.

oliwka do kąpieli 2

12 myśli w temacie “Migdałowa oliwka do kąpieli dla niemowląt, dzieci i dorosłych

    1. Można zrezygnować, ale lepiej dodać taką samą ilość innego oleju, tak żeby zachować proporcje tłuszczy względem emulgatora. Może Pani dodac olej kokosowy, ale jest on tłuszczem stałym i przy niższych temperaturach taka oliwka może Pani tężeć.

  1. Pingback: Moja wyprawka
  2. Czy zamiast maceratu można użyć oleju nagietkowego a olej z pestek moreli zastąpić olejem z pestek winogron? Z góry dziękuję za odpowiedź:)

    1. Macerat z nagietka to to samo co olej nagietkowy (różnica wynika ze „skrótu myślowego”, ponieważ czasami można się spotkać z nazwaniem maceratu olejowego – olejem) co do podmiany oleju z pestek moreli – jak najbardziej można 🙂

    1. Dodana witamina E hamuje utlenianie olei, przez co wydłużamy żywotność oliwki. Przy ochronie oliwki przed dostępem światła i powietrza, oliwka powinna mieć taką datę ważności, jaką miał zastosowany olej z najkrótszą przydatnością. Wiadomo, że nie uda Nam się całkowicie wyeliminować dostępu światła i tlenu, ale spokojnie taka oliwka będzie pełnowartościowa przez 6 miesięcy.

    1. Ta oliwka w zupełności wystarczy do kąpieli. Dzięki zawartości emulgatora SLP, brud jest w delikatny sposób usuwany ze skóry dziecka. Oczywiście, jeśli mowa o dużym zabrudzeniu ciała (typu błoto, trawa, itp.) trzeba wspomóc się innymi środkami myjącymi, ale w przypadku noworodka na szczęście takich zabrudzeń się nie spotyka 🙂

Leave a Reply