Maść na zmiany skóry atopowej, czyli najlepsze naturalne oleje dla dziecka

Każda Mama dziecka z atopową skórą wie, że zima to czas w którym skóra malucha jest wyjątkowo wrażliwa, przesuszona i dużo częściej występują na niej zmiany atopowe. Niestety wiem to z autopsji i mimo, że staram się robić co w mojej mocy, u Tymka pojawiają się czerwone suche „placki” skóry, typowe dla atopika. 

Na szczęście wraz z nadejściem „wiosennego powietrza” plamki znikają, co nie znaczy, że można je zlekceważyć. Głęboko wierzę że, oleje naturalne niosą w sobie ogromną moc. A jak wyselekcjonujemy z nich najlepsze oleje dla skóry dziecka, to możemy stworzyć świetną maść do skóry atopowej, która natłuści, nawilży i odżywi wrażliwą skórę dziecka.

Co wchodzi w skład kremu do skóry atopowej dla niemowląt?

Chyba nie muszę Wam tłumaczyć dlaczego uważam, że kosmetyk naturalny dla dziecka jest najlepszą z możliwych opcji, zwłaszcza jeżeli macie w domu wrażliwca. W skład mojej maści wchodzą oleje delikatne dla skóry malucha, które również przyspieszą jej regenerację i zmniejszą swędzenie oraz zaczerwienienie. Maść do skóry atopowej dla niemowląt nie zawiera olejków eterycznych, ponieważ nie chcę dodawać ewentualnych alergenów. Używam tego mazidła dla wszelkie zmiany na skórze Tymka oraz na przesuszone obszary skóry i te oleje na prawdę dają rade. Do tego wszystkiego maść jest bardzo wydajna. A teraz bierz się do roboty i zrób sama krem do skóry atopowej, który doskonale sprawdzi się zarówno dla niemowląt, jak i dla dorosłych.

Krem do skóry atopowej – jak zrobić krok po kroku

Ilość: 50 ml (45 g)            Czas przygotowania: 10 minut            Trudność: Łatwe

Przygotuj: Miseczkę emaliowaną/ szklaną, łaźnie wodną (garnek z wodą), wagę z dokładnością do 0,1 g, łyżeczkę, słoik 50 ml.

• Masło Shea     22,5 g
• Olej kokosowy     4,5 g
• Macerat olejowy z nagietka     4,5 g
• Olej konopny     9,0 g
• Skwalan z oliwy z oliwek     4,0 g

Receptura na maść (krem) do skóry atopowej dla niemowląt jest bardzo prosta. Do miseczki odważ masło shea i olej kokosowy, wsadź do rozgrzanej łaźni wodnej i roztop składniki (ale nie przegrzewaj, bo masło Shea może stracić swoje właściwości). Kiedy tłuszcze będą płynne dodaj do nich po kolei pozostałe olej, skwalen i macerat nagietkowy. Przelej do słoiczka i pozostaw do stężenia na 3 godziny albo wstaw do lodówki na 30 minut. Po tym czasie maść jest gotowa i śmiało możesz ją używać na skórę malucha.

Sposób użycia: Niewielką ilość maści nałóż na podrażnione, zaczerwienione miejsca oraz na obszary skóry nadmiernie przesuszone. Czynność powtarzaj 2-3 razy dziennie.

26 myśli w temacie “Maść na zmiany skóry atopowej, czyli najlepsze naturalne oleje dla dziecka

  1. Dzień dobry!! Mam takie pytanie, co zrobic w momencie kiedy wszystkie składniki podane sa w g a ja mam niektóre składniki w ml i nie posiadam tak dokładnej wagi (waga kuchenna),jak to przeliczyć?? Bardzo proszę o pomoc!!! Z góry dziekuje, pozdrawiam

    1. Dzień dobry,
      Zasada jest taką, że na łyżeczkę kuchenną mieści się 5 g roztworów wodnych oraz 4 g roztworów olejowych. Mam nadzieję, że to powinno pomóc, Pozdrawiam 🙂

    2. Mam jeszcze jedno pytanie czy w składzie tego kremu jest Skwalan czy skwalen, jeśli skwalen to gdzie mozna go kupic, bo ja sie spotkałam ze skwalanem. Z góry dziekuje za odpowiedz!

  2. Bardzo fajna ta maść, muszę wypróbować! zwykle do codziennej pielęgnacji używałam delikatnych kosmetyków bez sztucznych dodatków, nawet chusteczki nawilżane dla dzieci Dada używamy, bo są z bawełną i bez parabenów, pegów i silikonów, które zwykle mogą podrażniać. A wy jakich chusteczek używacie, też takich nawilżanych??

    1. Warto przechowywać ją z daleka od dostępu światła i raczej w chłodnych temperaturach. W takich warunkach maść powinna wytrzymać pół roku. Pozdrawiam:)

  3. Przy dodawaniu kolejno składników za mocno przechyliłam buteleczkę i zamiast 4,5g maceratu wlałam go 7,7g. Czy taka zmiana bardzo zaburza skład i tym samym skuteczność maści?
    Z góry dziękuję za odpowiedź:)

    1. Skuteczność a pewno nie, jedynie maść może być bardziej rzadka, ale to nie wpłynie na jej właściwości 🙂

      1. Maść wyszła”w punkt” i w sumie to dobrze, że rzadsza, bo mamy większe „obszary” przesuszonej skóry. Sam olej kokosowy i sam ze słodkich migdałów nie dawały rady. Zmiany są na kolankach, łydkach i kilka na łokciach i ramionkach. Taka jakby skorupka, na szczęście nie swędzi.
        Co można zastosować u niemowlaka aby szybciej zszedł siniak, przekrwienie żyłki po pobraniu krwi na rączce? Niestety nie uciskałam miejsca po pobraniu:( w aptece nic nie poradzono oprócz tego że samo zejdzie, schodzi baaaardzo powoli. Utrzymuje się już 01.03.

        1. Jedyne co mi przychodzi na myśl to maść arnikowa, ostatecznie arcalen (połączenie wyciągu z arniki i kasztanowaca), bo maści z heparyną chyba bym u takiego maluszka nie stosowała. Pozdrawiam 🙂

  4. O jak dobrze że znalazłam tą stronę…już zaczynałam się gubić w tych wszystkich promowanych postach na portalach dla „eko” matek a lista wyprawkowa ze szpitala z wypunktowanymi płynami, szamponami, chusteczkami nawilżanymi i innymi mazidłami wywołała ból głowy… Teraz powiem Pani położnej że żadnego płynu do kąpieli ze sobą nie mam i że dam jej trochę swojego mleka jak już się tak upiera ;p

    1. Witam na stronie, też się cieszę, że tu Pani trafiła 🙂 Tak trzymać, nie dajemy się złamać kosmetycznym stereotypom 🙂

  5. Krem robiłam z myślą o dzieciach ale i o sobie dlatego nie dodawałam oleju kokosowego bo moja skóra wybitnie się z nim nie lubi. Ale i bez niego krem jest świetny, zadziałał na moją zmianę atopową na nodze, z którą od dłuższego czasu się borykałam i nic nie dawało rady. Wczoraj córka przyszła z przedszkola z czerwoną, swędzącą plamą na policzku – posmarowałam popołudniu i przed snem, dzisiaj obudziła się z gładką skórą. Dziękuję !

      1. Dzięki za wspaniałe receptury podane z farmaceutyczną precyzją.Zainspirowały mnie do zrobienia paru własnych.Bardzo proszę o informację jak obliczyć ilość emulgatora i jakie są zasady ich łączenia.Pozdrawiam.

        1. Dziękuję za miłe słowa 🙂 Co do emulgatorów to przede wszystkim przeglądam specyfikacje producenta danego produktu i jego zalecane zakresy stężeń i polecane ko-emulgatory a potem to już metodą prób i błędów do uzyskania satysfakcjonującej mnie konsystencji i innych właściwości. Pozdrawiam 🙂

  6. Świetne są Pani przepisy na naturalne kosmetyki ☺ a czym smaruje Pani swojego Malucha po kąpieli? Moja Hania ma czasami plackowate suche miejsca na skórze, ale powyższa masc jak rozumiem powinna być stosowana na takie właśnie zmiany, a co stosować, gdy zmian nie ma?

    1. Dziękuję 🙂 Dokładnie, ta maść jest na typowe zmiany plackowe, a do standardowej pielęgnacji używam KLIK lub KLIK albo KLIK a czasami KLIK. Wszystko zależy od tego co akurat „ukręcę”, bo nie ukrywam, że Tymek jest moim probantem 🙂

      1. Bardzo dziękuję za odpowiedz, a mam jeszcze pytanko, czym można zastąpić olej kokosowy, albo masło shea, po pojawieniu się alergicznych zmian na te składniki? Będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam

        1. Tu trzeba podejść metodą prób i błędów. Na początku najlepiej jest użyć te same składniki ale rafinowane. Co prawda w takich „ucieka” część związków czynnych ale jednocześnie usuwane są też w tym procesie potencjalne alergeny. Jak to nie pomoże to można próbować zamiast oleju kokosowe np olej babassu a zamiast masła shea – masło kakaowe, masło aloesowe, masło mango. Ale tak jak pisałam wcześniej na początku najlepiej zamienić surowce nierafinowane na rafinowane.

      2. I jeszcze chciałabym zapytać czy mogę do kąpieli mojego niemowlaka dodać olej lniany budwigowy , prosto z butelki do wanienki? Np ze 3 nakrętki? Dziękuję z góry za odpowiedz . Pozdrawiam serdecznie

Leave a Reply