Prosta pielęgnacja niemowlaka. Maść na odparzenia dla niemowląt – sklepowa, a własnoręcznie robiona

Było już o naturalnym i skutecznym oczyszczaniu pupy niemowlaka, ale co potem? Oczywiście, przed nałożeniem jakiegoś mazidła i świeżej pieluszki skóra musi trochę „pooddychać”. Kiedy już się trochę przewietrzy można nałożyć odpowiedni kosmetyk. I tu zaczynają się schody, bo dla każdego „odpowiedni” znaczy co innego. Jaka maść na odparzenia pieluszkowe dla niemowląt będzie więc najlepsza?

Możesz wybierać między kremami, maściami i olejami roślinnymi. Produkty są podane w kolejności od najmniej do najbardziej tłustego. Jeśli weźmiemy pod uwagę kosmetyki „komercyjne”, tutaj możesz się spotkać z bardzo szeroką gamą produktów, często o bardzo podobnym składzie i o dużym zróżnicowaniu cenowym. Co jest dość smutne, ponieważ sklepowe kremy i maści na odparzenia pieluszkowe dla dzieci, opierają się przede wszystkim na pochodnych ropy naftowej, czyli wazelinie i parafinie (nie tylko najtańszy wypełniacz, ale również może mieć opłakane skutki przy długotrwałym stosowaniu).

Jaka maść na odparzenia dla niemowląt będzie najlepsza?

Kosmetyków do pielęgnacji skóry pupy niemowlaka możesz szukać wśród producentów kosmetycznych, jak i farmaceutycznych. Klasyczne maści i kremy w postaci leków, które są dostępne w aptekach, teoretycznie są pewniejszym wyborem, ale jeśli nie wiesz, jaka maść na odparzenia dla niemowląt będzie najlepsza, musisz zwrócić uwagę na odpowiedni dobór produktu. Nie raz spotkałam się z tym, że matki chciały kupić maści z kwasem bornym na odparzenia pieluszkowe u dziecka, bo poleciła im to „sąsiadka”.

Oczywiście, nie chcę tu nikogo urazić, ale w dobie dr Googla bardzo często leczymy się sami, bo skoro coś jest bez recepty to znaczy, że jest bezpieczne, a przy złym stosowaniu często jest na odwrót. Popularne maści z kwasem bornym (np. Linomag w KREMIE czy Tormentiol) mogą być stosowane najszybciej od 4 roku życia, a najlepiej nie stosować ich w ogóle u małych dzieci i noworodków, zwłaszcza na podrażnioną skórę, gdzie kwas przenika do krwiobiegu i kumuluje się w organizmie, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Czyli podstawowa zasada: kwas borny jest skutecznym i bezpiecznym środkiem przeciwzapalnym, ale tylko u dorosłych. Maść na odparzenia dla niemowląt nie może zawierać tego składnika w swoim składzie.

Jest też sprawa znanych i lubianych kremów z tlenkiem cynku. Są to na pewno najskuteczniejsze z preparatów dostępnych bez recepty, ale trzeba pamiętać o tym, żeby nie stosować tych preparatów jako codziennego środka pielęgnacyjnego, ponieważ cynk na dłuższą metę przesusza skórę, a dodatkowo pupa dziecka przyzwyczai się do mocy preparatu i kiedy pojawi się odparzenie, to skóra nie będzie odpowiednio reagować na kremy z cynkiem i możemy mieć duży problem, bo jedynym co pomoże, będą maści „sterydowe” na receptę, a one pomagają tylko na chwilę i po około tygodniowym stosowaniu „sterydy” pokazują swoje drugie oblicze, czyli „zcieńczają” skórę (pupa będzie jeszcze bardziej wrażliwa na podrażnienia) oraz mogą się wchłaniać do krwiobiegu i kumulować się w organizmie. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność sięgając po krem czy maść na odparzenia pieluszkowe dla dzieci ze sterydami.

Naturalne sposoby na pielęgnacje pupy niemowlaka

Znowu się rozpisałam, a czas na naturalną alternatywę dla komercyjnych kosmetyków w formie kremów i maści na odparzenia pieluszkowe dla niemowląt. Jak wspominałam na początku, mamy 3 możliwości jeśli chodzi o konsystencje: kremy, maści i masła i oleje roślinne.

1) Kremy

Konsystencja najlżejsza z wyżej wymienionych. W swoim składzie ma około 70% fazy wodnej, przez co też muszą być dodatkowo konserwowane. Krem wchłania się szybciej niż maść na odparzenia dla niemowląt. Możesz wypróbować łagodzący krem do skóry atopowej (klik), naturalny odpowiednik bepanthenu w kremie (klik i klik) lub linomagu w kremie, który zamiast kwasu bornego ma naturalnie przeciwzapalny olej z czarnuszki (klik). Taki krem może stanowić świetną alternatywę dla sklepowej maści na odparzenia dla noworodka.

2) Maści

Maści na odparzenia u niemowląt są bardziej tłuste, mogą zawierać fazę wodną, ale równie dobrze mogą się składać z samej fazy tłuszczowej. Polecam do wypróbowania naturalny odpowiednik linomagu w maści (klik) oraz maść z nagietkiem (klik). Mimo, że w tytule znajdziesz zastosowanie tej maści na brodawki, to z powodzeniem może ona być również stosowana na odparzoną pupę dziecka. Taka maść na odparzenia dla niemowląt jest w pełni bezpieczna i nie zawiera żadnych sztucznych dodatków.

3) Oleje i masła roślinne 

To jest na pewno prostszy sposób na pielęgnacje pupy niemowlaka niż krem czy maść na odparzenia dla noworodka, ponieważ nic nie trzeba uprzednio przygotowywać. Możesz użyć pojedynczy olej, albo zmieszać kilka ze sobą. Takim sztandarowym olejem, który doskonale sprawdza się, ze względu na swoje działanie łagodzące i przeciwzapalne, to olej z czarnuszki siewnej. Bez problemu znajdziesz go w zielarni albo w sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Jeśli chcesz zmieszać kilka olei to polecam, żeby znalazł się tam olej z czarnuszki i dodatkowo mogą to być oleje: jojoba, kokosowy, ze słodkich migdałów, ryżowy, lniany budwigowy, z pestek moreli. Możesz też użyć maceratów olejowych np. z nagietka albo rumianku. Takie maceraty znajdziesz jako gotowy produkt w sklepie (najczęściej robione na oleju słonecznikowym), albo możesz przyrządzić je sama i wtedy ty decydujesz na jakim oleju zrobić taki roślinny przetwór, dzięki czemu może on być bardziej wartościowy. Przykładowy przepis tutaj.

Mam nadzieję, że taka skumulowana wiedza na temat kremów i maści na odparzenia dla niemowląt Ci się przyda. A może znasz jakieś inne sposoby na pielęgnację odparzonej pupy dziecka?

Leave a Reply