Zmiękczająca sól do stóp czyli przygotowania do lata

Niby tylko zimno i ciemno, ale jednak zima ma też swoje plusy. Jednym z nich jest fakt, że bez wyrzutów sumienia możesz zmniejszyć regularność pewnych domowych zabiegów kosmetycznych, a zamiast tego wygodnie położyć się pod ciepłym kocykiem i odpoczywać. Jednym z takich zabiegów na pewno jest regularne dbanie o stopy, a w szczególności  o pięty. Ładne i zadbane stopy są efektem regularnej pracy, którą możesz wykonywać w domu, albo przy nadmiarze czasu i pieniędzy – u kosmetyczki. Oczywiście, nic nie zastąpi porządnego, „frezarkowego” pedicure, ale efekt gładkiej stopy utrzyma się na dłużej, jeśli będziesz regularnie ścierać zgrubiały naskórek.

Dziś przepis bardzo prosty, oparty o tradycyjną, może przez niektórych już zapomnianą sól. Chodzi o siarczan magnezu, zwany zwyczajowo salą gorzką, angielską albo Epsom. Bez trudu znajdziesz go w aptece, ale większe ilości lepiej kupować przez internet, ponieważ w aptekach się zwyczajnie nie opłaca (jeśli kupujesz przez internet, pamiętaj żeby upewnić się co do najwyższej czystości produktu). Początkowo sól ta była pozyskiwana przez odparowywanie źródeł wody mineralnej w angielskim mieście Epsom. Sól gorzka zawiera około 9,7 % czystego magnezu oraz 12,9 % czystej siarki, co przesądza o jej wielokierunkowym, dobroczynnym działaniu. Jest bardzo dużo informacji w internecie na temat zastosowania soli Epsom i nie chcę tego powielać, ale napiszę o tym, jakie właściwości będę wykorzystywała w herbariowej soli do kąpieli stóp. Ma ona silne działanie rozmiękczające skórę, dzięki czemu doskonale przygotuje stopy do późniejszego złuszczania. Dodatkowym atutem jest działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne soli Epsom. Kąpiele stóp w soli gorzkiej często wykorzystywane są przy grzybicach (także jako środek zapobiegawczy) oraz przy nadmiernej potliwości i nieprzyjemnym zapachu stóp. W moim przepisie wzmocniłam tę właściwość za pomocą olejku eterycznego z lawendy i drzewa herbacianego. Jest jeszcze jedna ogromna zaleta kąpieli w siarczanie magnezu, oba pierwiastki wchłaniają się w dużym stopniu przez skórę do krwiobiegu (magnez wchłaniany przez skórę ma wyższą przyswajalność niż w postaci doustnej), a chyba nie trzeba wspominać, jak duże jest zapotrzebowanie na magnez, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, kiedy żyjemy w pośpiechu, stresie, pijemy dużo kawy, czarnej herbaty itd. Udało mi się znaleźć ciekawe badania na ten temat, do których serdecznie zapraszam – tutaj. Mam nadzieję, że ten argument przekona Cie do jak najdłuższego moczenia stóp w wodzie z solą Epsom. Do gotowej soli dodałam również olej lniany i naturalny emulgator, które spowodują, że skóra po moczeniu będzie miękka, odpowiednio nawilżona i natłuszczona.

Wstęp dość przydługawy w stosunku do prostoty przepisu, więc chyba już wyższy czas przejść do sedna. Zapraszam na ekspresowy przepis na zmiękczającą sól do stóp.

Przepis

Ilość: 55 g (na 1 kąpiel)              Czas przygotowania: 2 min             Trudność: bardzo łatwe

Przygotuj: Miseczkę (jeśli przygotowujesz pojedynczą porcję, wystarczy niewielka), łyżeczka, waga z dokładnością do 0,1,g, opcjonalnie słoiczek (kiedy nie przygotowujesz soli bezpośrednio przed kąpielą lub robisz ją hurtowo).

• Sól Epsom     50,0 g
• Olej lniany     3,0 g
P-4c     2,0 g
• Kwiat lawendy     1 łyżeczka
• Olejek eteryczny lawendowy     10 kropli
• Olejek eteryczny z drzewa herbacianego      5 kropli
(• Ewentualnie, w celu wzmocnienia działania zmiękczającego – soda oczyszczona 1 łyżeczka)

sól epsom 2

Wszystkie składniki dodaj do miseczki, może być w takiej kolejności jak w przepisie. Dokładnie wymieszaj i gotowe. Jeżeli przygotowałaś większą porcję, to przełóż całość do słoiczka i dokładnie zamknij, tak żeby nie uciekły dobroczynne olejki eteryczne.

Sól jest bardzo prosta i skuteczna. Rozpuść ją w misce, w 4-5 litrach gorącej wody, włóż stopy i mocz je około 20-30 minut. Po tym czasie wyjmij stopy i możesz zająć się złuszczaniem zrogowaciałego naskórka za pomocą pumeksu albo tarki. Po usunięciu naskórka najlepiej jest wykonać peeling stóp, żeby wygładzić wszelkie możliwe zadrapania od tarki/pumeksu, a skóra była gładka na całej powierzchni (przepis już niedługo na blogu). Na koniec nałóż krem nawilżająco-odżywczy i możesz być pewne, że twoje stopy Ci się odwdzięczą swoim wyglądem.

sól epsom 3sól epsom 4

 

1 myśl w temacie “Zmiękczająca sól do stóp czyli przygotowania do lata

Leave a Reply